למידה לפי מצפן, חוברת עבודה המאגדת בתוכה למידה של 3 - 4 מקצועות לימוד.
מאפייני המערך
קטגוריה/ות
תת תיוג (נושא):
שיוך לקהל יעד (גילאים):
פרטי מגיש ומוסד
שם המגיש
שם בית הספר
פירוט המערך
מבוא
מטרות המערך
ארבע המטרות המרכזיות במהלך הלמידה מהמצפנים:
1. רכישת מיומנויות לעבודה בקבוצה.
2. פיתוח יכולות ללמידה עצמאית – התמצאות בכמה ספרי לימוד, עבודה עצמית בהבנת טקסטים.
3. פיתוח יכולת לקחת אחריות על הלמידה תוך פיתוח תחושת מסוגלות במהלך ההתמודדות עם האתגרים והתסכול שעולה במהלך הדרך.
4. יצירת רצף לימודי שיש בו גם וודאות משיעור לשיעור והוא גם מצריך גיוס כוחות ללמידה ממושכת של אותו הנושא.
גוף המערך
שיעור ראשון
עקרונות הלמידה במצפנים ומהלך השיעורים
הקדמה ללמידה קבוצתית במצפנים:
א. במידה והמורה מחליט שבחירת הקבוצות נעשית בשיתוף התלמידים ולא בקביעה של המורה אז יש לקיים תהליך בחירה לפניו יש לקיים שיח לפי מה אני בוחר? מי נכון שילמד איתי?
ב. פעילות לקראת העבודה בקבוצות – התנסות קבוצתית ב'אתגר המרשמלו' (קישור מצורף), משוב העבודה הקבוצתית בעבודה זו.
ג. כתיבת כללים כיתתיים לעבודה בקבוצות – את הכללים מנסחים יחד עם תלמידי הכיתה ומנכיחים אותם על לוח בכיתה.
ד. חשיבה עם התלמידים על התפקידים השונים שיש לחברי הקבוצה וחלוקת התפקידים בין תלמידי הקבוצה – מקריא, מכתיב, מושיב, מאסף וכו'.
מהלך שיעור בלמידה במצפן:
- פתיחה – יצירת סקרנות לנושא בעזרת מתודה או הקנייה קצרה של מיומנות נדרשת במהלך השיעור או הקדמה לנושא שרוב הקבוצות עוד לא למדו או הרחבה לאחד הנושאים שרוב הקבוצות למדו בשיעור הקודם. דוגמא ללימוד מיומנות – למידת קריאת מפה.
- יציאה לעבודה בקבוצות – כל קבוצה יוצאת לעבודה בחוברת ביחידת הלימוד אליה היא הגיעה כשישנו הבדל בין קצב העבודה בין קבוצה לקבוצה. במהלך העבודה הקבוצתית על התלמידים לפתוח במקורות הלימוד של היחידה מתוך ספרי הלימוד של המקצועות ואז ללמוד את החומר בעצמם בעזרת שאלות בסיס – שאלות הבנת הנקרא. לאחר מכן לעבור לענות על שאלות העומק בהן יש ליישם את החומר הנלמד בשאלות חשיבה וביצועי הבנה.
- סיום, סיכום השיעור – איסוף של הנלמד בקבוצות השונות בעזרת שאלה או רפלקציה קצרה על אופן הלמידה בשיעור או סרטון, או הנכחה של למידה באחת מהקבוצות שמציגה או מלמדת משהו.
סיום למידת המצפן:
- מקיימים משוב אישי שמתייחס ללמידה שלי בקבוצה וללמידה הקבוצתית.
- מקיימים משוב קבוצתי בו הקבוצה יחד דנה בכמה שאלות רפלקציה על הלמידה הקבוצתית שלהם.
- חוגגים את סיום למידת הנושא באיזשהו אופן בכיתה – פעילויות סיכום משחקיות, שיחת הרחבה של אחד המורים או ההורים, כיבוד.
מקצועות הלימוד במצפנים של כתה ז – היסטוריה, ספרות, גיאוגרפיה ולשון.
מולטימדיה ועזרים
שיעור שני
לימוד מצפן 'אמונה ומדע'
מקצועות הלימוד במצפנים של כתה ח' – נביא, היסטוריה, לשון.
בלמידת המצפן הראשון שנקרא 'מדע ואמונה' נעסוק בשאלה כיצד משחר ההיסטוריה גילויים מדעיים עלולים לסתור אמונות דתיות ואיך ניתן ליישב ביניהם. הנושא נלמד דרך המהפכה המדעית שחוללו 3 מדענים שפעלו בניגוד גמור לפעילות הדתית של הכנסייה הנוצרית, ודרך פרשנויות מסורתיות (רד"ק, אברבאנל ועוד) לניסים מהתורה (קריעת ים סוף, הסנה בוער) שעוסקות בשאלה אם נס הוא תופעה טבעית נדירה או רק יד אלוקים.
פתיחה ללמידת הנושא – צפיה בסרטון: 'גדולי הרבנים החרדים בקריאה חריגה: לכו להתחסן נגד קורונה' (מצורף קישור) – דרך הדעות השונות בכתבה נדון בשאלה לפי מה אנחנו מחליטים בחיינו לפי דעתם המדע, הרופאים, או לפי דעתו של הרב שלי? והאם זה סותר אחד את השני?
מיומנות נלמדות בלשון במהלך מצפן זה: תפקידם של סימני הפיסוק, כתיבת פסקת השוואה, שימוש בחלקי דיבור, השוואה בטבלה, אבחנה בין פעלים לשמות עצם, מילים ליצירת קשרים לוגיים.
חשיפת התלמידים למרכיבי ההערכה במהלך המחצית:
מחוון – מצפן 1 – אמונה ומדע
תבחינים להערכה | אחוז מהציון |
1. עבודת צוות | 15% |
2. עבודה במחברת – ניסוח התשובה | 10% |
3. עבודה במחברת – תוכן התשובות | 10% |
4. ניצול זמן השיעור לעבודה | 20% |
5. מבחן בלשון | 20% |
6. מטלת סיכום | 25% |
מולטימדיה ועזרים
שיעור שלישי
לימוד מצפן 3 כתה ט 'להיות יהודי'
במצפנים של כתה ט' לומדים 4 מקצועות – לשון, היסטוריה, גאוגרפיה, אזרחות.
הנושאים הנלמדים במצפן זה –
בהיסטוריה: העליות לארץ וההתיישבות בה, תקופת המנדט הבריטי בארץ,
בגאוגרפיה: גבולות המדינה עם המורכבות לאורך השנים, מאפייני האוכלוסיה בארץ, בכלכלה על סטארטפים ישראליים ישראליות, שינויים במזרח התיכון.
באזרחות: הכרזת העצמאות, חוק השבות, יחסי דת ומדינה, המוסדות הדתיים היהודיים במדינה.
לאורך הלמידה ובעבודת הסיכום שמנו דגש על הרלוונטיות של הנושאים לימינו – כשישנה עליה לארץ למרות מצב מלחמתי כפי שהיה בעבר, כשגבולות המדינה נפרצו, כשלמרות הכל הכלכלה יציבה ומצליחה, כשקמים ישובים יהודים מתוך הבנה שגם זה ישמור ויגן עלינו ועוד. האקטואליות של נושאי הלמידה למציאות הופכת את העיסוק בסוגיות העולות להזדמנות להתבונן על ההתרחשויות במדינה שלנו ולקיים עליהן שיח לימודי ערכי תוך חידוד תפקידנו בעולם ובארץ בהיתנו יהודים וחיזוק המשמעות של 'להיות יהודי!'.