קפה ב"שלום"- תוכנית להכשרת התלמידים לחיים בעולם האמיתי
כל תלמיד לומד ומתנסה בחוויית בית הקפה הן כמתארח והן כמפעיל- עובד בבית הקפה על כל המשתמע מכך.
התוכנית נתמכת בשיעורים נוספים במערכת: אוריינות שימושית (קריאת תפריט והפקת מידע ממנו) ומתמטיקה שימושית (שימוש בכסף, החזרת/קבלת עודף), מדעים (תזונה בריאה ונכונה), חינוך לחיי עבודה
מאפייני המערך
קטגוריה/ות
תת תיוג (נושא):
שיוך לקהל יעד (גילאים):
פרטי מגיש ומוסד
שם המגיש
שם בית הספר
פירוט המערך
מבוא
כל תלמיד לומד ומתנסה בחוויית בית הקפה הן כמתארח והן כמפעיל- עובד בבית הקפה על כל המשתמע מכך.
התוכנית נתמכת בשיעורים נוספים במערכת: אוריינות שימושית (קריאת תפריט והפקת מידע ממנו) ומתמטיקה שימושית (שימוש בכסף, החזרת/קבלת עודף), מדעים (תזונה בריאה ונכונה), חינוך לחיי עבודה
מטרות המערך
התוכנית הינה חלק מתהליך ההכנה לחיים של בוגר בית הספר, על מנת שיגדל להיות בוגר אוטונומי, בעל מסוגלות להשתלב בקהילה ולחיות חיים של איכות.
מטרות התוכנית מכוונות לתחומי חיים שונים חיוניים בחיי היום יום:
מיומנויות פנאי – התארגנות ליציאה: הופעה, בחירת שותפים, בחירת המקום והזמן, הופעה, איך מגיעים ואיך חוזרים.
מיומנויות חברתיות- שיח הדדי, בילוי משותף המקובלים במקומות בילוי ציבוריים, תוך התנהגות מתחשבת בחברי בית הקפה, בחברי הקבוצה ובמבלים אחרים במקום.
למידה של כללי התנהגות המקובלים בבית קפה- דרכי פניה-שיח עם המלצר, הזמנה, המתנה בתור אכילה מנומסת ותשלום.
מיומנויות אורייניות- קריאה ועיון בתפריט והפקת מידע ממנו.
התנסות בשימוש בכסף אמיתי- בחירת מזון בהתאם לאירוע, לזמן ולכסף, חישוב עלות, עודף, טיפ למלצר.
שמירה על היגיינה.
מיומנויות מטבח- התלמידים יכינו מאכלים שונים- כריכים, סלטים, עוגיות, עוגות ושתיה.
שילוב מזונות בריאים ומגוונים בתפריט/ בהזמנה, תוך התחשבות באלרגיות השונות.
קניות בסופר- התלמידים יקנו חלק מהמצרכים הנדרשים בחנות הסמוכה.
מעקב ותכנון מלאי- עריכת רישום וספירת מלאי
מיומנויות סדר וניקיון- התלמידים יארגנו את בית הקפה בהתחלה ובסיום- יסדרו, יערכו שולחן, יפנו וינקו.
מיומנויות תעסוקתיות- קבלת סמכות, התמדה, עבודת צוות, אחריות, יוזמה, שירות לקוחות, שימוש בקופה רושמת, סביבת עבודה, קבלת ביקורת ועוד.
מיומנויות חשבוניות בסיסיות- חישוב עלות והחזר עודף
גוף המערך
שיעור ראשון
הכרות ראשונית עם בית הקפה וכללי ההתנהגות וההתנהלות בו
דוגמאות השיעורים המוצגים להלן מעובדים כאמור לעיל, עפ"י מעגל ההפנמה בחינוך לאיכות חיים (פרופ' שונית רייטר, אוניברסיטת חיפה). מרבית השיעורים מתבססים על אירועים אותנטיים שעולים מתוך ההתנסות בקפה הבית ספרי "קפה בשלום", מתוך אמונה שהלמידה מתחילה במקום שיש בו צורך אמיתי ומשמעותי ללומד מתוך ההתנסויות בחייו. חווית בית הקפה מאפשרת מגוון אירועים שכאלה אותם חווים כל חברי הכיתה
יחדיו והלמידה מתרחשת בקבוצת השווים בין הלומדים לבין עצמם- התלמידים רואים ושומעים כיצד התנהגו החברים באירועים השונים כתוצאה מכך הם מפתחים את המודעות העצמית, מרחיבים את רפרטואר התגובות שלהם ומפנימים מערכת ערכים. המורה בחלקים אלו של השיעור משמש כמנחה דיון בשאלות תיווך ורק לאחר מכן משמש כמורה המקנה ידע מושגים וערכים.
נושא של יחידת ההוראה: הכרות ראשונית עם בית הקפה וכללי ההתנהגות וההתנהלות בו
מטרות כלליות: התלמיד יכיר את כללי ההתנהגות וההתנהלות בבית הקפה
התלמיד יהנה מהחוויה החברתית המשותפת בבית הקפה
התלמיד יכיר דרכי תקשורת מקובלות עם המלצר/ית, מארח/ת, מנהל/ת משמרת.
מטרות אופרטיביות:
התלמיד ידע לתאר בשיח את החוויה שלו בבית הקפה, בעקבות הביקור הכיתתי המשותף בבית הקפה (רגשות, הצלחות, קשיים )
התלמיד יבחין בין התנהגויות הולמות ושאינן הולמות.
התלמיד יאמר בקול את כללי ההתנהגות וההתנהלות בבית הקפה.
התלמיד יכיר את בעלי התפקידים בבית הקפה וידע לפנות בהתאם לצורך.
התלמיד יתרגל את השיח המתאים עם בעלי התפקידים.
פתיחה: (10 דק') העלאת רגשות ואסוציאציות בעקבות החוויה האישית מהביקור המשותף בבית הקפה בשיעור הקודם.
מהלך השיעור: (30 דק') בידוד מרכיבי החוויה והגדרת מושגים. כגון: מארח/ת, מלצר/ית, אחראי/ת משמרת, שיח חברתי, התנהגות הולמת.
פעילות: משחק סימולציות של אורח בבית הקפה מול בעל תפקיד.
שיקוף אירוע אותנטי שקרה בביקור בבית הקפה להתייחסות בקבוצה.
משימת כתיבה ללמידה והפנמה.
סיכום: (5 דק') עידוד לחשיבה מטהקוגניטיבית – מה למדנו ואיך למדנו? הפקת לקחים מהביקור הראשון בבית הקפה ובעקבות הלמידה והצעות לשיפור לביקור הבא.
שיעור שני
התנסות ראשונית בהזמנה מתפריט
מטרות כלליות:
התלמיד ידע לקרוא תפריט ולבחור מתוכו מנה מועדפת בהתאם לתקציב ובמידה המתאימה. התלמיד ילמד לפנות למלצר לקבלת עזרה בתפריט בעת הצורך.
מטרות אופרטיביות: התלמיד יקרא את התפריט. התלמיד ידע לציין את הפעולות שעושים לאחר קבלת התפריט. התלמיד יפעיל שיקול דעת ויזמין מנה על פי בחירה, מותאמת במידה ובתקציב. התלמיד יתרגל את השיח עם המלצר לגבי בחירה בתפריט.
פתיחה: (5 דק') צפייה בסרטון המתעד את התלמידות בקפה "שלום" – תלמידה המתלבטת בין מספר מנות ומחליטה להזמין את כולן .
מהלך השיעור: (30 דק') בידוד מרכיבי החוויה והגדרת מושגים. כגון: תפריט, בחירה על פי קריטריונים בין כמה חלופות אפשריות (טעם, תקציב, כמות( ייעוץ.
פעילות: דיון על הסרטון. למידה מתפריט קפה ב"שלום" של מושגים, ערכים (בריאות, הימנעות מתאוותנות, נימוסי שולחן וכדו') והתנהלות נכונה בעת הזמנה מתפריט.
משימת כתיבה ללמידה והפנמה, משימת אתגר למתקדמים.
סיכום: (10 דק') הפקת לקחים מהצפייה בסרטון והצעות לשיפור לביקור הבא. העלאת המודעות להתנהגות נורמטיבית והפעלת שיקול דעת בבחירה מתוך תפריט.
שיעור שלישי
ניהול שיח חברתי מהנה בבית הקפה
מטרות כלליות: התלמיד יכיר את כללי ההתנהגות חברתית בבית הקפה.
התלמיד יהנה מהחוויה החברתית המשותפת בבית הקפה.
התלמיד יכיר נושאי שיחה מתאימים במפגש חברתי בבית הקפה.
מטרות אופרטיביות:
התלמיד יבחין בין התנהגויות הולמות ושאינן הולמות הקשורות בטלפון הנייד.
התלמיד ישוחח עם חבריו בבית הקפה בנושאי שיחה משותפים ומגוונים.
פתיחה: ( 5 דק') צפייה בסרטון המתעד את התלמידים בקפה "שלום", כאשר חלק מהתלמידים מתעסקים בנייד.
מהלך השיעור: (30 דק') דיון על כללי התנהגות במפגש חברתי. בידוד מרכיבי החוויה והגדרת מושגים כגון: התנהגות מקובלת ושיח חברתי.
משימת כתיבה ללמידה והפנמה
סיכום: (10 דק') הפקת לקחים מהצפייה בסרטון והצעות לשיפור לביקור הבא. העלאת המודעות להתנהגות נורמטיבית והפעלת שיקול דעת בשימוש בנייד בעת מפגש חברתי.