בית המדרש לילדים – למידה חווייתית וערכית דרך לימודי הקודש

בית המדרש לילדים משלב למידה חווייתית, מעמיקה ושיתופית בשיטת חברותות במסגרת לימודי הקודש. התוכנית מפתחת חשיבה ביקורתית, יצירתית וזהות יהודית ציונית.

מאפייני המערך

קטגוריה/ות

מצוינות בפיתוח חשיבה ביקורתית ו/או יצירתית

שיוך לקהל יעד (גילאים):

כיתה ד׳, כיתה ה׳, כיתה ו׳

פרטי מגיש ומוסד

שם המגיש

יאיר אפרים אדלר

שם בית הספר

ממ"ד בר אילן הרצליה
שם:
יאיר אפרים אדלר
טלפון:
0523857497​
אימייל:
adleryair1@gmail.com​
שם בית הספר:
ממ"ד בר אילן הרצליה​
קוד בית הספר:
כיתות לימוד:
א, ב, ג, ד, ה, ו​
הגשה עבור צוות:
לא

פירוט המערך

מבוא

בית המדרש לילדים משלב למידה חווייתית, מעמיקה ושיתופית בשיטת חברותות במסגרת לימודי הקודש. התוכנית מפתחת חשיבה ביקורתית, יצירתית וזהות יהודית ציונית.

מטרות המערך

רציונל:
בית המדרש משלב למידה פעילה, אחריות אישית ודיונים מעוררי חשיבה על סוגיות תורניות וערכיות. התלמידים לומדים בחברותות, שואלים שאלות ומחברים את הלימוד לחייהם.

מטרות המערך:

  1. ידע: פיתוח הבנה מעמיקה של המקורות היהודיים ויישומם בחיי היום-יום.
  2. כישורים פדגוגיים: פיתוח יכולות דיון, שאילת שאלות וניתוח טקסטים.
  3. ערכים: חיזוק הזהות היהודית-ציונית והקניית אהבת תורה.
  4. לימוד עצמי: עידוד תלמידים ללמידה עצמאית דרך עבודה בחברותות.
  5. והעמידו תלמידים הרבה: המשכת הילדים במוסדות החמ"ד מתוך החיבור לקודש.

גוף המערך

שיעור ראשון

נביא - שמשון – כוח מול שליחות

שיעור 1: כיתה ד.
שמשון – כוח מול שליחות

שופטים פרק יד פסוק א – ט

(א) וַיֵּ֥רֶד שִׁמְשׁ֖וֹן תִּמְנָ֑תָה וַיַּ֥רְא אִשָּׁ֛ה בְּתִמְנָ֖תָה מִבְּנ֥וֹת פְּלִשְׁתִּֽים:

(ב) וַיַּ֗עַל וַיַּגֵּד֙ לְאָבִ֣יו וּלְאִמּ֔וֹ וַיֹּ֗אמֶר אִשָּׁ֛ה רָאִ֥יתִי בְתִמְנָ֖תָה מִבְּנ֣וֹת פְּלִשְׁתִּ֑ים וְעַתָּ֕ה קְחוּ־אוֹתָ֥הּ לִ֖י לְאִשָּֽׁה:

(ג) וַיֹּ֨אמֶר ל֜וֹ אָבִ֣יו וְאִמּ֗וֹ הַאֵין֩ בִּבְנ֨וֹת אַחֶ֤יךָ וּבְכָל־עַמִּי֙ אִשָּׁ֔ה כִּֽי־אַתָּ֤ה הוֹלֵךְ֙ לָקַ֣חַת אִשָּׁ֔ה מִפְּלִשְׁתִּ֖ים הָעֲרֵלִ֑ים וַיֹּ֨אמֶר שִׁמְשׁ֤וֹן אֶל־אָבִיו֙ אוֹתָ֣הּ קַֽח־לִ֔י כִּֽי־הִ֖יא יָשְׁרָ֥ה בְעֵינָֽי:

(ד) וְאָבִ֨יו וְאִמּ֜וֹ לֹ֣א יָדְע֗וּ כִּ֤י מֵיְהֹוָה֙ הִ֔יא כִּי־תֹאֲנָ֥ה הֽוּא־מְבַקֵּ֖שׁ מִפְּלִשְׁתִּ֑ים וּבָעֵ֣ת הַהִ֔יא פְּלִשְׁתִּ֖ים מֹשְׁלִ֥ים בְּיִשְׂרָאֵֽל: פ

(ה) וַיֵּ֧רֶד שִׁמְשׁ֛וֹן וְאָבִ֥יו וְאִמּ֖וֹ תִּמְנָ֑תָה וַיָּבֹ֙אוּ֙ עַד־כַּרְמֵ֣י תִמְנָ֔תָה וְהִנֵּה֙ כְּפִ֣יר אֲרָי֔וֹת שֹׁאֵ֖ג לִקְרָאתֽוֹ:

(ו) וַתִּצְלַ֨ח עָלָ֜יו ר֣וּחַ יְהֹוָ֗ה וַֽיְשַׁסְּעֵ֙הוּ֙ כְּשַׁסַּ֣ע הַגְּדִ֔י וּמְא֖וּמָה אֵ֣ין בְּיָד֑וֹ וְלֹ֤א הִגִּיד֙ לְאָבִ֣יו וּלְאִמּ֔וֹ אֵ֖ת אֲשֶׁ֥ר עָשָֽׂה:

(ז) וַיֵּ֖רֶד וַיְדַבֵּ֣ר לָאִשָּׁ֑ה וַתִּישַׁ֖ר בְּעֵינֵ֥י שִׁמְשֽׁוֹן:

(ח) וַיָּ֤שָׁב מִיָּמִים֙ לְקַחְתָּ֔הּ וַיָּ֣סַר לִרְא֔וֹת אֵ֖ת מַפֶּ֣לֶת הָאַרְיֵ֑ה וְהִנֵּ֨ה עֲדַ֧ת דְּבוֹרִ֛ים בִּגְוִיַּ֥ת הָאַרְיֵ֖ה וּדְבָֽשׁ:

(ט) וַיִּרְדֵּ֣הוּ אֶל־כַּפָּ֗יו וַיֵּ֤לֶךְ הָלוֹךְ֙ וְאָכֹ֔ל וַיֵּ֙לֶךְ֙ אֶל־אָבִ֣יו וְאֶל־אִמּ֔וֹ וַיִּתֵּ֥ן לָהֶ֖ם וַיֹּאכֵ֑לוּ וְלֹֽא־הִגִּ֣יד לָהֶ֔ם כִּ֛י מִגְּוִיַּ֥ת הָאַרְיֵ֖ה רָדָ֥ה הַדְּבָֽשׁ:

 

הסבר מפורט:

  • פתיחה: מהו כוח אמיתי? דיון על גיבורי-על ושמשון.

הצעות לשימוש במתודה בפתיחת השיעור:

  • משחק אסוציאציות – התלמידים משתפים מילה שעולה להם מהמושג "מנהיגות".
  • דילמה אישית (Think-Pair-Share) – "אם היית מקבל כוח על, איך היית משתמש בו?"
  • שימוש בחפץ מוחשי / תמונה – תמונה של גיבורי-על ושאלה: האם כוח הוא תמיד חיובי?
  • למידה בחברותות: קריאה וניתוח שופטים י"ד.
  • דיון: האם שמשון פעל מתוך שליחות או אינטרס אישי?
  • כרטיסי יציאה:
  1. כרטיס יציאה – רפלקציה יישומית:
    • מהו המסר המרכזי שלמדנו מסיפור שמשון?
    • מה לדעתך חסר בכוח פיזי ללא מטרה רוחנית? כיצד ניתן ליישם זאת בחיים האישיים?
    • מהי לדעתך הקשר בין כוח לשליחות?
  2. כרטיס יציאה – חשיבה מסדר גבוה:
    • למה לדעתך שמשון בחר באישה פלשתית?
    • כיצד אפשר להסביר את פעולותיו של שמשון לאור תפקידו כמושיע ישראל?
    • מה לדעתך חשוב יותר: כוח פיזי או כוח מוסרי? נמק.
  3. כרטיס יציאה – שאלות כלליות:
    • מה למדת היום על שמשון?
    • מהו הערך המרכזי שלדעתך ניתן ללמוד מסיפורו?
    • אם היית חבר של שמשון, איזה עצה היית נותן לו?
    • איזו שאלה יש לך על הנושא שלמדנו היום?

מולטימדיה ועזרים

שיעור שני

משנה - שמחת בית השואבה – משמעות האור והשמחה

שיעור 2: כיתה ד

שמחת בית השואבה – משמעות האור והשמחה

משנה מסכת סוכה פרק ה משנה ב

משנה ב

"במוצאי יום טוב הראשון של חג ירדו לעזרת נשים ומתקנין שם תקון גדול ומנורות של זהב היו שם וארבעה ספלים של זהב בראשיהן וארבע סולמות לכל אחד ואחד וארבעה ילדים מפרחי כהונה ובידיהם כדים של שמן של מאה ועשרים לוג שהן מטילין לכל ספל וספל:"

הסבר מפורט:

  • פתיחה: מה גורם לאירוע להיות שמח?

הצעות לשימוש במתודה בפתיחת השיעור:

  • ציטוט מעורר מחשבה – מצווה גדולה להיות בשמחה תמיד" – למה השמחה חשובה?"
  • דילמה בתמונות – תמונה של חגיגות מודרניות ושל שמחת בית השואבה – מה הופך שמחה לקדושה?
  • השראה – סיפור בקצרה על הנביא יונה שזכה לנבואה מתוך שמחת בית השואבה.
  • למידה בחברותות: קריאה ולימוד של המשנה במסכת סוכה פרק ה' משנה ב'.
  • דיון: למה הייתה חשיבות להפרדה באירוע? איך אפשר לשמר חוויות כאלה היום? מהי שמחה אמיתית? שמחה קדושה, האומנם?
  • כרטיסי יציאה:
  1. כרטיס יציאה – רפלקציה יישומית:
    • מהו המסר העיקרי שלמדנו משמחת בית השואבה?
    • כיצד ניתן לקחת את המסר של שמחת בית השואבה לחיים האישיים שלנו?
    • מהי הקשר בין שמחה בעבודת ה' לבין חינוך ילדים?
  2. כרטיס יציאה – חשיבה מסדר גבוה:
    • למה לדעתך הייתה שמחת בית השואבה האירוע המרכזי בבית המקדש?
    • כיצד ניתן להסביר את הדגש הגדול על השמן והמנורות?
    • האם לדעתך עדיין אפשר לחוות שמחה ברמה כזו גם היום? כיצד?
  3. כרטיס יציאה – שאלות כלליות:
    • מה למדת היום על שמחת בית השואבה?
    • מהו הערך המרכזי שלדעתך ניתן ללמוד מכך שהייתה הפרדה בין גברים לנשים?
    • איך היית מרגיש אם היית נוכח באירוע כזה?
    • איזו שאלה יש לך על הנושא שלמדנו היום?

מולטימדיה ועזרים

שיעור שלישי

נביא - מנהיגותו של שמואל – אחריות ודוגמה אישית

שיעור 3: כיתה ה

מנהיגות של שמואל – אחריות ודוגמה אישית

שמואל א פרק יב פסוק א – ה

(א) וַיֹּ֤אמֶר שְׁמוּאֵל֙ אֶל־כָּל־יִשְׂרָאֵ֔ל הִנֵּה֙ שָׁמַ֣עְתִּי בְקֹֽלְכֶ֔ם לְכֹ֥ל אֲשֶׁר־אֲמַרְתֶּ֖ם לִ֑י וָאַמְלִ֥יךְ עֲלֵיכֶ֖ם מֶֽלֶךְ:

(ב) וְעַתָּ֞ה הִנֵּ֥ה הַמֶּ֣לֶךְ׀ מִתְהַלֵּ֣ךְ לִפְנֵיכֶ֗ם וַאֲנִי֙ זָקַ֣נְתִּי וָשַׂ֔בְתִּי וּבָנַ֖י הִנָּ֣ם אִתְּכֶ֑ם וַאֲנִי֙ הִתְהַלַּ֣כְתִּי לִפְנֵיכֶ֔ם מִנְּעֻרַ֖י עַד־הַיּ֥וֹם הַזֶּֽה:

(ג) הִנְנִ֣י עֲנ֣וּ בִי֩ נֶ֨גֶד יְהֹוָ֜ה וְנֶ֣גֶד מְשִׁיח֗וֹ אֶת־שׁוֹר֩׀ מִ֨י לָקַ֜חְתִּי וַחֲמ֧וֹר מִ֣י לָקַ֗חְתִּי וְאֶת־מִ֤י עָשַׁ֙קְתִּי֙ אֶת־ מִ֣י רַצּ֔וֹתִי וּמִיַּד־מִי֙ לָקַ֣חְתִּי כֹ֔פֶר וְאַעְלִ֥ים עֵינַ֖י בּ֑וֹ וְאָשִׁ֖יב לָכֶֽם:

(ד) וַיֹּ֣אמְר֔וּ לֹ֥א עֲשַׁקְתָּ֖נוּ וְלֹ֣א רַצּוֹתָ֑נוּ וְלֹֽא־לָקַ֥חְתָּ מִיַּד־אִ֖ישׁ מְאֽוּמָה:

(ה) וַיֹּ֨אמֶר אֲלֵיהֶ֜ם עֵ֧ד יְהֹוָ֣ה בָּכֶ֗ם וְעֵ֤ד מְשִׁיחוֹ֙ הַיּ֣וֹם הַזֶּ֔ה כִּ֣י לֹ֧א מְצָאתֶ֛ם בְּיָדִ֖י מְא֑וּמָה וַיֹּ֖אמֶר עֵֽד: פ

הסבר מפורט:

  • פתיחה: מה הופך מנהיג לטוב?

הצעות לשימוש במתודה בפתיחת השיעור:

  • סקר אינטראקטיבי / הצבעה – האם מנהיג צריך להיות מושלם כדי לזכות באמון העם? כן/לא/תלוי.
  • משחק אסוציאציות – התלמידים כותבים מילה שעולה להם מהמושג "מנהיגות".
  • שאלה מסקרנת – מה הופך מישהו למנהיג אמיתי?"
  • למידה בחברותות: קריאה וניתוח של הטקסט מתוך שמואל א' פרק י"ב פסוקים א-ה.
  • דיון: למה חשוב למנהיג להיות ישר?
  • כרטיסי יציאה:
  1. כרטיס יציאה – רפלקציה יישומית:
    • מהו המסר המרכזי שלמדנו ממנהיגותו של שמואל?
    • מה לדעתך חסר במנהיגות שאין בה יושרה? כיצד ניתן ללמוד זאת לחיים האישיים?
    • מהי הקשר בין יושרה ציבורית לחינוך אישי?
  2. כרטיס יציאה – חשיבה מסדר גבוה:
    • למה לדעתך שמואל ניסה להדגיש את יושרו בפני העם?
    • כיצד ניתן להסביר את הכעס של שמואל על בקשת העם למלך?
    • האם לדעתך מנהיג צריך להיות דמות סמכותית או דמות מחנכת? נמק.
  3. כרטיס יציאה – שאלות כלליות:
    • מה למדת היום על מנהיגותו של שמואל?
    • מהו הערך המרכזי שלדעתך ניתן ללמוד מתוכחתו של שמואל?
    • אם היית במקום שמואל, איך היית מגיב לדרישת העם למלך?
    • איזו שאלה יש לך על הנושא שלמדנו היום?

מולטימדיה ועזרים

במידה והיית מעביר/ה את התכנית/ מערך שוב, מה היית משנה בו? *

הייתי מנסה לשלב יותר אלמנטים של המחשה חווייתית כמו משחקי תפקידים וסימולציות שיחזקו את הקשר הרגשי של התלמידים לתוכן. בנוסף, הייתי מרחיב את ההנחיה למורים שמובילים את החברותות, כך שיוכלו לשלב יותר דוגמאות מהחיים האישיים של התלמידים, מה שיעורר אצלם עניין גדול יותר. כמו כן, ניתן היה לשלב משימות חקר עצמאיות, שבהן התלמידים היו חוקרים נושא מסוים ומציגים את המסקנות בפני חבריהם.

טיפים להעברת המערך

הייתי ממליץ לכל מורה לשים דגש על יצירת סביבה פתוחה שמעודדת שאילת שאלות ודיון חופשי. כדאי לשלב שאלות פתיחה מעוררות עניין ולאפשר לתלמידים להביע את עמדתם לפני הצגת המקור, כדי ליצור חיבור אישי לנושא. כמו כן, הייתי מציע לתת מקום לתלמידים להוביל את השיעור – בין אם על ידי הנחיית החברותות ובין אם על ידי הצגת מסקנותיהם בפני הכיתה. ולבסוף, הייתי מדגיש את חשיבות ההנחיה האישית: יש צורך להיות נוכח בשיח, לעודד תלמידים לחשוב לעומק ולכוון אותם לדיון מעמיק יותר דרך שאלות מכוונות.
התחל להקליד כדי לראות מוצרים שאתה מחפש.
החשבון שלי