זוכה פרס צמח דוד

המסע אל עצמי

חוברת שנכתבה ונערכה על ידי כתוצאה מחשיבה משותפת בצוות ניהול לאפשר לכל ילד לצאת למסע אישי במהלך השנה להכרות עם עולמו הפנימי. תפסתי יוזמה לכתוב את החוברת לפני חמש שנים,
במשך חופשת הקיץ כתבתי את החוברת תוך התאמה לילדי כיתות ג'- ח'. מטרת החוברת לצאת למסע בו כל ילד יגלה את חוזקותיו הפנימיות, יכיר את הרגשות החיוביים והשליליים החבויים בו וידע לנהל אותם תוך שימת דגש לכל חודש בחודשי השנה בהפנמת ערכים.

מאפייני המערך

קטגוריה/ות

מצוינות ביזמות חינוכית ולמידה מכישלון

תת תיוג (נושא):

שיוך לקהל יעד (גילאים):

כיתה ג׳, כיתה ד׳, כיתה ה׳, כיתה ו׳, כיתה ז׳, כיתה ח׳

פרטי מגיש ומוסד

שם המגיש

שגית סרוסי

שם בית הספר

ת"ת נטעים
שם:
שגית סרוסי
טלפון:
0509741800​
אימייל:
bserussi@gmail.com​
שם בית הספר:
ת"ת נטעים​
קוד בית הספר:
כיתות לימוד:
א, ב, ג, ד, ה, ו, ז, ח​
הגשה עבור צוות:
לא

פירוט המערך

מבוא

חוברת שנכתבה ונערכה על ידי כתוצאה מחשיבה משותפת בצוות ניהול לאפשר לכל ילד לצאת למסע אישי במהלך השנה להכרות עם עולמו הפנימי. תפסתי יוזמה לכתוב את החוברת לפני חמש שנים,
במשך חופשת הקיץ כתבתי את החוברת תוך התאמה לילדי כיתות ג'- ח'. מטרת החוברת לצאת למסע בו כל ילד יגלה את חוזקותיו הפנימיות, יכיר את הרגשות החיוביים והשליליים החבויים בו וידע לנהל אותם תוך שימת דגש לכל חודש בחודשי השנה בהפנמת ערכים.

מטרות המערך

"המסע אל עצמי"

"המסע אל עצמי" היא חוברת חינוכית-ערכית המזמינה את הילד/ה והנער/ה לצאת לתהליך אישי של גילוי, חיבור והעמקה בזהות הפנימית. החוברת נכתבה מתוך אמונה שכל ילד וילדה נושאים בתוכם עולם עשיר של כוחות, רגשות וחלומות – ושתפקידנו כמחנכים וכמבוגרים משמעותיים הוא לסייע להם להכיר את עצמם, להבין את עולמם הרגשי ולבנות תחושת ערך עצמי ואמונה פנימית.

מטרת החוברת היא ללוות את התלמידים במסע מובנה ומתמשך אל הכרת האני הפנימי: מי אני? מהן החוזקות שלי? אילו רגשות פועלים בי? כיצד אני מתמודד עם אתגרים? וכיצד אני פועל בתוך המשפחה והחברה? התהליך אינו חד-פעמי, אלא בנוי כתהליך שנתי מדורג, המאפשר צמיחה איטית, עמוקה ומשמעותית.

החוברת מחולקת לפי חודשי השנה. בכל חודש מופיעה אמרה מחזקת הלקוחה מחז"ל, המשמשת כעוגן ערכי ורוחני ללמידה החודשית. האמרה אינה רק ציטוט, אלא נקודת פתיחה להתבוננות, לשיח וליישום אישי. דרך האמירות מתחברים התלמידים למסורת, לחכמה היהודית ולערכים של אחריות, אמונה, כבוד עצמי וכבוד לאחר.

בכל חודש מתמקדים בשלושה מעגלים מרכזיים:
אני בעצמי – חיזוק ההיכרות עם האישיות, החוזקות, הייחודיות והערך האישי.
אני ומשפחתי – הבנת מקומי בתוך המשפחה, תרומתי לקשר המשפחתי והוקרת הטוב.
אני והחברה – פיתוח מיומנויות חברתיות, אמפתיה, כבוד הדדי ותחושת שייכות.

העבודה החודשית מחולקת לשבועות, כאשר בכל שבוע מתמקדים בערך מסוים, ברגש או בכלי מעשי לניהול רגשות. הילדים לומדים לזהות רגשות חיוביים ושליליים, להבין מה מפעיל אותם, ולרכוש כלים לוויסות רגשי, חשיבה חיובית, בחירה מודעת והתמודדות עם קושי. השפה בחוברת פשוטה, נגישה ובהירה, כך שכל תלמיד יכול להתחבר אליה בקלות ולהרגיש שהמסע מדבר אליו באופן אישי.

בסוף כל חודש מוקדש מקום לרפלקציה אישית: התלמידים כותבים מה למדו במהלך החודש, מה גילו על עצמם ומה הם בוחרים לקחת איתם להמשך הדרך. שלב זה מחזק את תחושת המסוגלות, מעודד מודעות עצמית ומטפח אחריות אישית על תהליך הצמיחה.

החוברת מיועדת להעברה במסגרת שיעור כישורי חיים, פעם בשבוע, בהובלת מחנכי הכיתות. לכל תלמיד חוברת אישית משלו, והמחנך משמש כמנחה, כמוביל שיח וכדמות תומכת בתהליך. יחד עם זאת, המבנה הידידותי והבהיר של החוברת מאפשר העברה קלה ואינטואיטיבית, גם ללא הכשרה מיוחדת, והיא בנויה כך שתספק למורה כלים והכוונה מספקת להובלת השיעור.

"המסע אל עצמי" הוא הרבה מעבר לחוברת עבודה – זהו תהליך חינוכי של בניית זהות, חיזוק ערך עצמי ופיתוח חוסן רגשי. זהו מסע שמעניק לילדים מתנה לחיים: היכולת להכיר את עצמם, לאהוב את עצמם ולבחור בטוב, באחריות ובאמונה בכוחותיהם.

גוף המערך

שיעור ראשון

חודש חשוון- רגשות שליליים

ערכת חודש חשוון עוסקת בזיהוי רגשות שליליים. ניתן להעביר זאת כמערך שיעור מלא או כחלוקה לפי השבועות באותו החודש. תלוי בזרימת הכיתה.

פתיחה: הכרות עם הרגשות השליליים. אנו מסבירים לתלמידים מה זה רגש שלילי ומבקשים שימרקרו במרקר את הרגשות שהכי מרגישים שנמצאים בהם.בשלב הבא נבקש שידרגו את הרגש מ 1 עד 10 ויכתבו מעל לכל רגש. ככל שהרגש עוצמתי יותר כך הדרוג יהיה גבוה יותר.

מטרת חלק זה היא זיהוי הרגש השלילי.

גוף השיעור– כל תלמיד מתבקש לשרטט לב ולצבוע בתוך הלב כל רגש בצבע שבוחר ובחלק שנותן ללב כמו פאזל. ככל שהחלק גדול יותר כך הרגש עוצמתי יותר.

מטרת חלק זה לדעת כמה הרגש הזה נמצא בתוכי, באיזו עוצמה.

הילד כותב כמה פעמים במשך השבוע האחרון הרגיש  כל רגש שלילי שבחר.

סיכום השיעור– לימוד שלושה כלים שמפורטים בקובץ להרגעה עצמית

רגע, גוף, עצור

מולטימדיה ועזרים

שיעור שני

חודש כסלו- "כל זמן שהנר דולק אפשר לתקן"

מחשבות מנצנצות

פתיחה: לכל אחד מאתנו מחשבות לא תמיד אנו שמים לב אליהם. בואו ננסה לגלות חלק מהמחשבות שלנו.

התלמיד פותח בחוברת בחודש כסלו ועובד על פי ההנחיות הכתובות. כל ילד צובע בדף ריבוע בכל מיני צבעים ואיך שרוצה.

ועונה על השאלה: אלו מחשבות עלו לך בזמן שצבעת? מה הרגשת בזמן הצביעה?

עדינות- מפורט בקובץ

האור שבי- מפורט בקובץ

רגשות חיוביים- מפורט בקובץ

המשך……מצורף קובץ מפורט לכל המערך

מולטימדיה ועזרים

שיעור שלישי

חודש טבת- "שורש כל טוב זה הכרת הטוב"

כלים להרגעה עצמית- מצורף קובץ מפורט מאוד

מודל גשר מאח"ד העוזר להתמודד במצבים

מולטימדיה ועזרים

שיעור רביעי

החוברת במלואה מצורפת

החוברת מחולקת על פי חודשי השנה.

כל חודש מספר השבועות שהיו באותה השנה שכתבתי את החוברת. ניתן להוסיף או לשנות כפי שנראה מותאם לכיתה.

במידה והיית מעביר/ה את התכנית/ מערך שוב, מה היית משנה בו? *

הייתי מדפיסה בגודל של A4 ולא A5 ממספרת את העמודים כותבת מהיכן נלקחו האמירות

טיפים להעברת המערך

ראשית, הייתי אומרת : תאמינו בתהליך. זו לא עוד חוברת עבודה, אלא מסע רגשי. ככל שתאמינו בחשיבות שלו כך גם התלמידים ירגישו זאת. הגישה שלכם תקבע את האווירה: אם תבואו מתוך שליחות, הקשבה וסבלנות הילדים ייפתחו. שנית, הייתי מייעצת ליצור מרחב בטוח. חשוב לקבוע כללים ברורים של כבוד, הקשבה ואי שיפוטיות. ילדים ישתפו רק כשהם מרגישים מוגנים. לא חייבים שכל תלמיד יקריא או יחשוף; יש לאפשר בחירה. לפעמים עצם הכתיבה האישית מספיקה. עוד דבר חשוב הוא לא למהר. החוברת בנויה כתהליך חודשי ושבועי ויש משמעות לקצב. לא להספיק “חומר”, אלא לאפשר שיח. לפעמים שאלה אחת תפתח דיון עמוק יותר מכל הדפים יחד. כדאי להשאיר מקום לסיפורים אישיים שעולים מהכיתה. הייתי ממליצה גם לשתף מהלב, במידה מותאמת. כשהמורה משתפת בחוויה אישית פשוטה התלמידים לומדים שלרגשות יש מקום אצל כולם, גם אצל מבוגרים. זה מחזק אמון ומודלינג רגשי. חשוב מאוד להדגיש חוזקות. לעזור לתלמידים לזהות מה טוב בהם, ולחזור על כך לאורך הזמן. לא להסתפק באמירה חד-פעמית, אלא לבנות שפה כיתתית שמדברת כוחות ולא רק קשיים. בנוגע לניהול רגשות הייתי מייעצת לתרגל בפועל. לא רק לדבר על כלי, אלא לעצור רגע ולנסות אותו יחד: נשימה, כתיבה, מחשבה חלופית. ככל שהכלים יהפכו להרגל כך הם יוטמעו. עוד עצה חשובה היא להתבונן בתהליך ולא רק בתוצאה. לפעמים תלמיד שקט שממלא בקצרה עבר תהליך פנימי משמעותי. לא כל שינוי נראה מיד כלפי חוץ. ולבסוף, הייתי אומרת לה להיות גמישים. החוברת נותנת מסגרת, אך הכיתה חיה ודינמית. אפשר להתאים, להרחיב, לקצר או לדייק בהתאם לאופי התלמידים. המהות חשובה יותר מהמבנה המדויק. והכי חשוב ליהנות מהמסע. זו הזדמנות נדירה לפגוש את התלמידים בעומק אחר, ולפגוש גם את עצמך כמחנכת. כי “המסע אל עצמי” הוא לא רק של הילדים הוא מסע משותף של צמיחה, אמון ואמונה.
התחל להקליד כדי לראות מוצרים שאתה מחפש.
החשבון שלי