העצמת מקצוע מתמטיקה דרך העצמה רגשית בקרב תלמידי בית הספר היסודי. פרויקט חונכות לקידום הישגים במתמטיקה באמצעות משחקים

מערך שיעור- 1 – נושא: פרויקט חונכות לשינון ותרגול לוח הכפל לשליטה בע"פ.
מערך שיעור- 2 – נושא: יום שיא בנושא השעון.
מערך שיעור- 3 -מתחלק ל4 שיעורים – נושא: הכנת משחקים בנושא לוח הכפל.
שיעור 1 – מהלך השיעור: – שיעור מקדים בשיעור שפה.
– כתיבת הוראות למשחק.
שיעור 2 – הכנת סקיצה למשחק לתרגול לוח הכפל.
שיעור 3 – הכנת המשחק לתרגול לוח הכפל בע"פ.
שיעור 4 – הצגת המשחקים במתמטיקה לתרגול לוח הכפל במליאה.

מאפייני המערך

קטגוריה/ות

מצוינות בפיתוח מנהיגות

תת תיוג (נושא):

שיוך לקהל יעד (גילאים):

כיתה ג׳, יסודי

פרטי מגיש ומוסד

שם המגיש

בת-חיל עובד

שם בית הספר

"נעם אוהל שלום" ראש העין
שם:
בת-חיל עובד
טלפון:
'0522229246​
אימייל:
ovad.bat@gmail.com​
שם בית הספר:
"נעם אוהל שלום" ראש העין​
קוד בית הספר:
כיתות לימוד:
ב​
הגשה עבור צוות:
לא

פירוט המערך

מבוא

מערך שיעור- 1 - נושא: פרויקט חונכות לשינון ותרגול לוח הכפל לשליטה בע"פ.
מערך שיעור- 2 - נושא: יום שיא בנושא השעון.
מערך שיעור- 3 -מתחלק ל4 שיעורים - נושא: הכנת משחקים בנושא לוח הכפל.
שיעור 1 - מהלך השיעור: - שיעור מקדים בשיעור שפה.
- כתיבת הוראות למשחק.
שיעור 2 - הכנת סקיצה למשחק לתרגול לוח הכפל.
שיעור 3 - הכנת המשחק לתרגול לוח הכפל בע"פ.
שיעור 4 - הצגת המשחקים במתמטיקה לתרגול לוח הכפל במליאה.

מטרות המערך

מטרתי ביוזמה זו, לקדם את הישגי התלמידים במתמטיקה ע"י פיתוח מנהיגות צעירה והובלה של תלמידים בוגרים שיחנכו את הצעירים בלמידה דרך משחק, כשבשיאו הכנת משחקי מתמטיקה. החונכים והחניכים יתרגלו וישננו באמצעות משחקים את הנושאים במתמטיקה וימציאו משחק לקידום הלמידה ולשינון החומר הנלמד בלוח הכפל. כאשר תהליך הלמידה מתבצע ע"י חונכים המלמדים את החניכים שהם קרובים לגילם מתרחש תהליך למידה בעזרת יחסי גומלין בין הילד הצעיר לחונך. בפרויקט זה תהייה תרומה הן לחונכים והן לחניכים. התלמידים ילמדו מתוך הנאה והנעה וההישגים יעלו, הדימוי העצמי שלהם יעלה, ירגישו שייכות לביה"ס ואחריות לנעשה, תהיה גאות יחידה לחונך ולחניך והתהליך יעצים את החונכים, יפתח בהם מנהיגות וכושר הובלה לתלמידים הצעירים מהם.

גוף המערך

שיעור ראשון

פרויקט חונכות לשינון ותרגול לוח הכפל לשליטה בע"פ

מטרת על: שליטה של לוח הכפל בע"פ באמצעות משחקים.

קהל היעד: 6 חונכים מכיתה ו' ו- 6 חניכים מכיתה ג'.

זמן: 60 דקות.

מטרות השיעור:

-קידום ההישגים במתמטיקה, לימוד ושליטה של לוח הכפל בע"פ.

-לימוד מתמטיקה בדרך לא שגרתית תעלה את המוטיבציה ללמידה.

-דרך המשחק התלמיד יתרגל וישנן את לוח הכפל בדרך משעשעת שאינה מעוררת  דחייה, התנגדות וחרדה.

-התלמידים לומדים בחברותות: חונכים וחניכים וזה מאפשר לחניך לתת יותר ביטוי ליכולותיו בלי לחץ חברתי.

-סגנון הלימוד של החניך מאפשר מצב שבו החניך מרגיש פתיחות לשיח מתמטי.

-גיל החונך קרוב יותר לעולמו של הילד ולכן הוא מבין את תסכוליו וקשייו של החניך ויכול בשפתו לסייע לו.

-העצמת המקצוע דרך משחקים גורם לתלמידים להיות מרוכזים ערניים וקשובים יותר במהלך השיעורים.

-המשחק מפתח ערכים כמו: סבלנות, אמינות ויכולות לקבל  כישלון.

– העלאת הדימוי  העצמי  של החונכים במעורבות חברתית, מחויבות אישית, העמקת השייכות לביה"ס ותרומה לזולת.

 

מהלך השיעור:

פתיחה: החונכים והחניכים יושבים במעגל. אחד החונכים מחזיק כדור שבו כתובים מספרים ומוסר לאחד החניכים, החניך תופס את הכדור עם שתי אצבעות וכופל את המספרים האחד בשני ואומר את התוצאה. לאחר מכן מתחלפים החונכים בתפקיד.

גוף השיעור: כל זוג או בקבוצות משחקים ומתרגלים את לוח הכפל בע"פ במשחקי קופסה ומחשב: לוטו, מלחמה, כוורת כפל, בינגו כפל, שטיח מלבני ועוד. בשיעור הבא יחליפו בניהם התלמידים משחקים.

סיכום: קבוצת החונכים והחניכים יעמדו בשורה. הראשון יתחיל סדרת מספרים בקפיצות שוות והשני ממשיך וכך הלאה. לדוגמא:……. 3,6,9

שיחת סיכום: מה לקחו מהשיעור? ממה נהנו? מה למדו שלא ידעו קודם  לכן.

אחריות אישית של החניך בבית: כל חניך ממלא בטבלה אישית באילו כפולות הוא התקדם.

מולטימדיה ועזרים

שיעור שני

יום שיא בנושא השעון

 

מטרת על: תרגול נושאים שונים במתמטיקה במקום הספרה שבשעון ותרגול שעון במחוגים.

-קבוצת החונכים והחניכים תרגול ושינון לוח הכפל לשליטה בע"פ באמצעות השעון

תאור: התלמידים יצרו שעונים ובמקום כל שעה בשעון כתבו התלמידים תרגיל שהתוצאה היא ספרה בשעון. לאחר מכן שיחקו בקבוצות ובזוגות בשעון שהכינו

ותרגלו נושאים שונים במתמטיקה.

קהל היעד: כל תלמידי ביה"ס.

-קבוצת החונכים מכיתה ו' והחניכים מכיתה ג'.

ציוד נדרש: חומרים להכנת השעון: פוליגל לבסיס השעון, צילום שעון מחוגים, מדבקות לכתיבת התרגילים, סיכות מתפצלות, מדבקות לקישוט.

זמן: 120 דקות.

מטרות השיעור:

– קידום ההישגים במתמטיקה-שינון תרגילים בנושאים שונים

-קידום ההישגים במתמטיקה, לימוד ושליטה של לוח הכפל בע"פ.

– תרגול נושא שעון מחוגים.

-לימוד מתמטיקה בדרך לא שגרתית תעלה את המוטיבציה ללמידה .

-יצירת השעון היא למידה פעילה היוצרת אצל התלמידים  למידה משמעותית.

-דרך המשחק התלמיד יתרגל וישנן את החומר הנלמד בדרך משעשעת שאינה מעוררת  דחייה, התנגדות וחרדה.

-התלמידים לומדים בחברותות: חונכים וחניכים וזה מאפשר לחניך לתת יותר ביטוי ליכולותיו בלי לחץ חברתי.

-סגנון הלימוד של החניך מאפשר מצב שבו החניך מרגיש פתיחות לשיח מתמטי.

-היצירה מאפשרת עבודת צוות ושיתופי פעולה.

-המשחק מפתח ערכים כמו: סבלנות, אמינות ויכולות לקבל  כישלון.

 

מהלך השיעור: אחד החונכים

פתיחה: -במליאה-שיחה על סוגי שעונים שהתלמידים מכירים ומבנה השעון. המורה חזרה על מבנה השעון, שעות שלמות וחלקי השעה, בדגם שעון גדול.

גוף השיעור:

-המורה הסבירה את מטרת השיעור והתלמידים יצרו שעון מחוגים, כתבו  במדבקות הלבנות הקטנות תרגילים שהתוצאה שלהם היא אחת הספרות שבשעון. בהתאם לכל שעה- כתבו תרגיל. כל שכבה קיבלה נושא.

הנושאים:

תלמידי כיתות א'- תרגילי חיבור עד 20.

תלמידי כיתות ב'- תרגילי חיבור וחיסור עד 100.

תלמידי כיתות ג'- תרגילי כפל וחילוק עד 100.

תלמידי כיתות ד'- תרגילי חיבור וחיסור, כפל וחילוק עד 1,000.

תלמידי כיתות ה' -תרגילים בשברים פשוטים.

תלמידי כיתות ו'- תרגילים במספרים עשרוניים.

 

-לאחר שהתלמידים סיימו את הכנת השעונים, שיחקו בקבוצות ובזוגות ותרגלו את הנושאים השונים לפי שכבות.

-קבוצת החונכים מכיתה ו' שיחקו עם החניכים מכיתה ג'.

– ליום השיא היה המשך בשיעורים השונים במתמטיקה ובשיעורים אחרים. כחלק מהמשימות, התלמידים תרגלו את נושא השעון ותרגילים בנושאים השונים.

 

סיכום: במליאה התלמידים  שיתפו מה למדו? מה התחדש להם? מה תרם להם תרגול נושא השעון באמצעות תרגילים ומה אהבו במיוחד?

חלק מהתגובות: היה כיף ליצור ביחד, זה גרם לנו לחשוב ולהתלבט איזה תרגיל לכתוב, תרגול באמצעות משחק השעון היה מעניין ומלמד, היה כיף, היה מעניין יותר לתרגל בדרך זו מאשר בדפים, זה היה מעניין ותחרותי ועוד תגובות.

כתיבה- התלמידים יכתבו בשיעור שפה רפלקציה אודות הפעילות.

אחריות אישית של החניך בבית: כל חניך ממלא בטבלה אישית באילו כפולות הוא התקדם.

 

מולטימדיה ועזרים

שיעור שלישי

הכנת משחקים בנושא לוח הכפל

מערך שיעור מתחלק ל4 שיעורים

מטרת על: תרגול ושליטה בלוח הכפל בע"פ באמצעות הכנת משחקים.

קהל היעד: קבוצת החונכים מכיתה ו' והחניכים מכיתה ג'.

ציוד נדרש: חומרים להכנת המשחקים.

זמן: 4 שעורים

מטרות השיעור:

– קידום ההישגים במתמטיקה-תרגול ושינון לשליטה ללוח הכפל בע"פ.

-ביצירת משחק באופן עצמי אפשר לדייק את המיקוד והתכנים עפ"י החומר הנלמד.

– ביצירת משחקים אפשר לדייק לרמת הידע והיכולות של התלמידים.

– מטרות רגשיות, חברתיות ולימודיות.

-הלמידה הפעילה תהייה משמעותית יותר, יצירת המשחק ע"י התלמידים יוצרת אצלם תחושת מעורבות עמוקה.

-יצירה משותפת גורמת לחונכים והן לחניכים לגלות את העוצמות שלהם להפיק סקיצות ולבדוק את עצמם.

-יצירת משחקים מאפשרת שיתופי פעולה.

– הפעילות להכנת התלמידים מזמנת לתלמידים למידה של תחום האוריינות החזותית בדרך של התנסות.

-הכנת המשחקים של החונכים והחניכים נותן סיפוק וגאוות יחידה בהצגת התוצר הגמור.

-החונכים וגם החניכים מקבלים הערכה ותוספת ציון במתמטיקה.

 

מערך זה כולל 4 שיעורים

 

שיעור 1 –

מהלך השיעור: – שיעור מקדים בשיעור שפה. – כתיבת הוראות למשחק

החונך בכיתתו והחניך בכיתתו.

 

פתיחה: במליאה- התלמידים למדו כיצד כותבים הוראות למשחק.

 

גוף השיעור: התלמידים עיינו במשחקים שונים וראו כיצד כותבים הוראות במשחקים שונים.

– התלמידים תרגלו כתיבת הוראות.

סיכום- במליאה- סכום על הלוח החונכים והחניכים יחד עם המורה מה צריכות להכיל הוראות למשחק.

 

 

שיעור 2 –

הכנת סקיצה למשחק לתרגול לוח הכפל

פתיחה- במליאה- המורה הציגה את המשימה בשיעור.

לאחר שלמדו כיצד כותבים הוראות, חזרה על הנושא ונעשה סיעור מוחין אילו משחקים אפשר להכין לשינון ותרגול לוח הכפל בע"פ

 

גוף השיעור-

כל חונך וחניך דנו על המשחק אותו יכינו יחדיו

לאחר מכן כתבו סקיצה להכנת המשחק שבחרו לעשות.

-המשחק מכיל

-מטרת המשחק

-מהלך המשחק

-מנצח

המשחקים שהעלו התלמידים: משחק הזיכרון, דומינו, סולמות וחבלים, פאזל, רביעיות, משחק התאמה וכו'.

החונכים והחניכים כתבו מה הציוד הנדרש להכנת המשחק.

 

 

סיכום: הצגת הסקיצה של המשחק למורה.

החונך והחניך חוזרים על כפולה של אחת הספרות.

אחריות אישית של החניך בבית: כל חניך ממלא בטבלה אישית באילו כפולות הוא התקדם.

 

 

שיעור 3 –

הכנת המשחק לתרגול לוח הכפל בע"פ

פתיחה- המורה ציינה את מטרת השיעור והזכירה לתלמידים שיקבלו תוספת ציון במתמטיקה לאחר הצגת התוצר המשותף.

גוף השיעור:

-החונכים והחניכים יצרו ביחד את המשחק.

-במהלך העבודה שיתפו פעולה והיה שיח מתמטי משמעותי.

-הלמידה הפעילה והתגמול יצר מוטיבציה לסיום התוצר.

מוטיבציה- החונכים והחניכים נפגשו גם בהפסקות לסיום התוצר המשותף.

 

שיעור 4 –

הצגת המשחקים במתמטיקה לתרגול לוח הכפל במליאה

פתיחה- במליאה- כל חונך וחניך הציגו את המשחק שהכינו

 

גוף השיעור

– כל חונך וחניך שיחקו ביחד במשחק שהכינו.

– המורה העריכה כל משחק ונתנה הערכה על התוצר עפ"י הקריטריונים: עיצוב, החומר הלימודי, הוראות המשחק ועבודת הצוות.

-המשחקים הונחו בפינת המשחקים בחדר מתמטיקה, לשימוש ילדים נוספים.

החונכים והחניכים התחלפו בניהם נהנו תרגלו ושיננו את לוח הכפל בע"פ באמצעות המשחקים.

סיכום: המורה הביעה את הערכתה הן לחונכים ולחניכים על העבודה המשותפת והדרך וציינה את תרומתם גם לשאר התלמידים.

הן החונכים והן החניכים הרגישו גאוות יחידה.

*בערב הורים החונכים והחניכים הציגו את התוצרים המשותפים שיצרו יחדיו.

 

 

 

במידה והיית מעביר/ה את התכנית/ מערך שוב, מה היית משנה בו? *

הייתי מעודדת יותר משחקי חוץ

טיפים להעברת המערך

לא לוותר על שיחה מקדימה ושיתוף צוות מתמטיקה לפני הפעלת התוכנית
התחל להקליד כדי לראות מוצרים שאתה מחפש.
החשבון שלי